Samtec Inc. MTLW-102-07-L-D-275
Part No.:
MTLW-102-07-L-D-275
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-07-L-D-275 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact