Samtec Inc. MTLW-102-06-L-D-155
Part No.:
MTLW-102-06-L-D-155
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Shipping
MTLW-102-06-L-D-155 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.155" (3.94mm)
Contact Length - Post:
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact