Samtec Inc. MTLW-102-06-L-D-154
Part No.:
MTLW-102-06-L-D-154
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-06-L-D-154 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.154" (3.91mm)
Contact Length - Post:
0.086" (2.18mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact