Samtec Inc. MTLW-102-05-SM-S-170
Part No.:
MTLW-102-05-SM-S-170
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-05-SM-S-170 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact