Samtec Inc. MTLW-102-05-L-D-180
Part No.:
MTLW-102-05-L-D-180
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Shipping
MTLW-102-05-L-D-180 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact