Microchip Technology MSMCJLCE40AE3
Part No.:
MSMCJLCE40AE3
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Shipping
MSMCJLCE40AE3 Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)