Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MRS25000C1500FC100
Part No.:
MRS25000C1500FC100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 150 OHM 0.6W 1% AXIAL
Shipping
MRS25000C1500FC100 Information
Manufacturer:
Series:
MRS25
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)