Sullins Connector Solutions MPSL-0156-15-DSE-1K
Part No.:
MPSL-0156-15-DSE-1K
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156
Shipping
MPSL-0156-15-DSE-1K Information
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
15
Number of Positions:
30
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.156" (3.96mm)
Read Out:
Dual
Features:
Card Extender
Mounting Type:
Board Edge, Straddle Mount
Termination:
Solder
Contact Material:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia