Stackpole Electronics Inc MPR3JB20L0
Part No.:
MPR3JB20L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 0.02 OHM 5% 3W RADIAL
Shipping
MPR3JB20L0 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
MPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)