Microchip Technology MPLAD7.5KP16A/TR
Part No.:
MPLAD7.5KP16A/TR
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC MINI-PLAD
Shipping
MPLAD7.5KP16A/TR Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
288A
Power - Peak Pulse:
7500W (7.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)