Microchip Technology MPLAD6.5KP43CAE3
Part No.:
MPLAD6.5KP43CAE3
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
Shipping
MPLAD6.5KP43CAE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
93A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)