Microchip Technology MPLAD6.5KP36CAE3
Part No.:
MPLAD6.5KP36CAE3
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Shipping
MPLAD6.5KP36CAE3 Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
111A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)