Microchip Technology MPLAD6.5KP33AE3
Part No.:
MPLAD6.5KP33AE3
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Shipping
MPLAD6.5KP33AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
123A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)