Microchip Technology MPLAD6.5KP24CAE3
Part No.:
MPLAD6.5KP24CAE3
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC PLAD
Shipping
MPLAD6.5KP24CAE3 Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
167A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)