Microchip Technology MPLAD6.5KP22AE3
Part No.:
MPLAD6.5KP22AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC PLAD
Shipping
MPLAD6.5KP22AE3 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
183A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)