Microchip Technology MPLAD6.5KP18A
Part No.:
MPLAD6.5KP18A
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD
Shipping
MPLAD6.5KP18A Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
223A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)