Microchip Technology MPLAD6.5KP16CAE3
Part No.:
MPLAD6.5KP16CAE3
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Shipping
MPLAD6.5KP16CAE3 Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
250A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)