Sullins Connector Solutions MPL-0156-22-DW-5HK
Part No.:
MPL-0156-22-DW-5HK
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156
Shipping
MPL-0156-22-DW-5HK Information
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
22
Number of Positions:
44
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.156" (3.96mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Contact Finish:
Tin
Contact Finish Thickness:
100.0µin (2.54µm)
Contact Type:
Loop Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C