Ohmite MOX5007501GSE
Part No.:
MOX5007501GSE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 7.5K OHM 2% 2W AXIAL
Shipping
MOX5007501GSE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
MOX500
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
7.5 kOhms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)