Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MMDTA141DW |
| Manufacturer | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 2 NPN - Pre-Biased |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Resistor - Base (R1) | 10kOhms |
| Resistor - Emitter Base (R2) | 10kOhms |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 5mA, 5V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 500µA, 10mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Power - Max | 200mW |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-363 |
The following parts include "MMDTA141DW" in Silicon Labs MMDTA141DW.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.