Gowanda Electronics MLRF0603-0033GS
Part No.:
MLRF0603-0033GS
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
MIL CERAMIC CHIP INDUCTOR
Shipping
MLRF0603-0033GS Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
MLRF0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
3.3 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.071" L x 0.047" W (1.80mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)