YAGEO MFR50SFTE52-90R9
Part No.:
MFR50SFTE52-90R9
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 90.9 OHM 1% 1/2W AXIAL
Shipping
MFR50SFTE52-90R9 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
MFR
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
90.9 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)