MCP2120T-I/SL.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MCP2120T-I/SL |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Infrared Encoder/Decoder |
| Applications | - |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V ~ 5.5V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
The following parts include "MCP2120T-I/SL" in Silicon Labs MCP2120T-I/SL.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.