NXP USA Inc. MCF5474ZP266
Part No.:
MCF5474ZP266
Package:
388-BBGA
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA
Shipping
MCF5474ZP266 Information
Package/Case:
388-BBGA
Series:
MCF547x
Product Status:
Not For New Designs
Core Processor:
Coldfire V4E
Speed:
266MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, PWM, WDT
Number of I/O:
99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.43V ~ 1.58V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)