NXP USA Inc. MCF5272VF66
Part No.:
MCF5272VF66
Package:
196-LBGA
Description:
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
Shipping
MCF5272VF66 Information
Package/Case:
196-LBGA
Series:
MCF527x
Product Status:
Obsolete
Speed:
66MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
16KB (4K x 32)
Program Memory Type:
ROM
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)