Diodes Incorporated MBR2150VGTR-G1
Part No.:
MBR2150VGTR-G1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO15
Shipping
MBR2150VGTR-G1 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C