Microchip Technology MAUPTB48
Part No.:
MAUPTB48
Description:
TVS DIODE 48VWM 84.3VC POWERMIT1
Shipping
MAUPTB48 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.78A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)