Microchip Technology MAUPTB12
Part No.:
MAUPTB12
Description:
TVS DIODE 12VWM 21.6VC POWERMIT1
Shipping
MAUPTB12 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.94A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)