Microchip Technology MAUPTB10E3
Part No.:
MAUPTB10E3
Description:
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE 1
Shipping
MAUPTB10E3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.33A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)