Microchip Technology MAUPT15E3
Part No.:
MAUPT15E3
Description:
TVS DIODE 15VWM 26VC POWERMITE 1
Shipping
MAUPT15E3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.77A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)