Microchip Technology MASMLJ160CAE3
Part No.:
MASMLJ160CAE3
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Shipping
MASMLJ160CAE3 Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)