Microchip Technology MASMLG26A
Part No.:
MASMLG26A
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMLG
Shipping
MASMLG26A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)