Microchip Technology MASMLG16A
Part No.:
MASMLG16A
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMLG
Shipping
MASMLG16A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
115.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)