Microchip Technology MASMCJ90A
Part No.:
MASMCJ90A
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Shipping
MASMCJ90A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)