Microchip Technology MASMCJ8.5CAE3/TR
Part No.:
MASMCJ8.5CAE3/TR
Description:
TVS 8.5V 5% 1500W BI
Shipping
MASMCJ8.5CAE3/TR Information
Series:
SMCG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)