Microchip Technology MASMCJ8.5CA
Part No.:
MASMCJ8.5CA
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Shipping
MASMCJ8.5CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)