Microchip Technology MASMCJ70CAE3
Part No.:
MASMCJ70CAE3
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Shipping
MASMCJ70CAE3 Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)