Microchip Technology MASMCJ60AE3/TR
Part No.:
MASMCJ60AE3/TR
Description:
TVS 60V 5% 1500W UNI
Shipping
MASMCJ60AE3/TR Information
Series:
SMCG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)