Microchip Technology MASMCJ36CA/TR
Part No.:
MASMCJ36CA/TR
Description:
TVS 36V 5% 1500W BI
Shipping
MASMCJ36CA/TR Information
Series:
SMCG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)