Microchip Technology MASMCJ170AE3
Part No.:
MASMCJ170AE3
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Shipping
MASMCJ170AE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)