Microchip Technology MASMCJ16A/TR
Part No.:
MASMCJ16A/TR
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMCJ
Shipping
MASMCJ16A/TR Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)