Microchip Technology MASMCJ120A
Part No.:
MASMCJ120A
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Shipping
MASMCJ120A Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)