Microchip Technology MASMCG7.5CA
Part No.:
MASMCG7.5CA
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMCG
Shipping
MASMCG7.5CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
116.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)