Microchip Technology MASMCG60CA
Part No.:
MASMCG60CA
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCG
Shipping
MASMCG60CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)