Microchip Technology MASMCG48CAE3
Part No.:
MASMCG48CAE3
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCG
Shipping
MASMCG48CAE3 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)