Microchip Technology MASMCG170A
Part No.:
MASMCG170A
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMCG
Shipping
MASMCG170A Information
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)