Microchip Technology MASMCG160A
Part No.:
MASMCG160A
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMCG
Shipping
MASMCG160A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)