Microchip Technology MASMCG15A
Part No.:
MASMCG15A
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMCG
Shipping
MASMCG15A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)