Microchip Technology MASMCG130A
Part No.:
MASMCG130A
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMCG
Shipping
MASMCG130A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)