Microchip Technology MASMCG10CA/TR
Part No.:
MASMCG10CA/TR
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMCG
Shipping
MASMCG10CA/TR Information
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)